KAGAWA VE BURAK YILMAZ'I KADROSUNA KATAN BEŞİKTAŞ İÇİN ŞAMPİYONLUK ŞANSI VAR MI?
Buradasınız
Ana Sayfa > GÜNDEM KÖŞE > SHINJI VE BURAK İLE BEŞİKTAŞ…

SHINJI VE BURAK İLE BEŞİKTAŞ…

KAGAWA VE BURAK YILMAZ’I KADROSUNA KATAN BEŞİKTAŞ İÇİN ŞAMPİYONLUK ŞANSI VAR MI?

Merhaba değerli tahmincityplus.com takipçileri. Bu yazımda sizlere Beşiktaş’ın geleceği hakkındaki yorumlarımı ve görüşlerimi iletmeye çalışacağım.

İlk olarak Shinji Kagawa transferiyle başlayalım. Daha sonra Burak Yılmaz transferine döneriz.

Kagawa’nın kariyeri tartışılmaz. Sezon başında da geçtiğimiz sezon ortalarında da Kagawa ismi Beşiktaş ile birlikte gündeme gelmişti. Son dönemde suskun olan Beşiktaş yönetimi ‘come to Beşiktaş’ furyasının sona ermesiyle birlikte ikinci önemli adımını Kagawa ile gerçekleştirdi. Adem Ljajic’in 10 numara mevkiisinde oturmadığını hepimiz, dolasıyla Beşiktaş teknik heyeti de gözlemledi. Bu yüzden böyle bir adım atıldığını düşünüyorum.

Beşiktaş’ın yeni bir transfer başarısı Kagawa

Beşiktaş Kagawa’yı 29 yaşında Borussia Dortmund’dan 6 aylığına 1.1 milyon euroya kiralamayı başardı. Bunun yanı sıra satın alma opsiyonunu 1.6 milyon euro olarak kamoyuna duyuran Beşiktaş, bana göre çok ciddi anlamda bir transfer başarısına imza attı. Shinji Kagawa’nın kariyerini ve oyun tarzını sorgulayacak futbol yorumcusunun olduğunu düşünmüyorum. Eğer var ise art niyet ararım. Kagawa’nın Dortmund’da bu sezon oynamamasının sebebi, çok fazla genç oyuncunun olması ve sezon başında yaşamış olduğu bilek sakatlıklarıydı.

Aslında Burak Yılmaz transferi tüm Beşiktaşlıları heyecanlandırdı

Burak Yılmaz’ın magazinsel ve daha önce ‘Escude’ mücadelesi sırasında Beşiktaş’a zarar verdiğini düşünen yüksek kesim Beşiktaş taraftarı Burak Yılmaz’ın kulüplerine gelmesini istemedi. Futbol açısından bakmak gerekirse, Burak Yılmaz, Türkiye’ye gelmiş geçmiş en iyi santraforlar içerisinde ilk onda yer alan bir futbolcu. Ben futbolcunun ahlakına Atamızdan aldığım yetkiyle elbetteki bakarım, ancak faydasına da bakarım. Ayrıca Burak Yılmaz futbol oyununun gereksinimlerini yerine getirmek için bazı şeyleri yapmış ve özel hayatıyla örnek bir futbolcudur. Beşiktaş taraftarının Burak’a neden kızgın olduğunu anlıyorum, ben de kızgınım ama kırgın değilim. Burak Yılmaz gibi bir futbolcunuz ve santraforunuz var ise rakiplerinize göre santraforda hala daha 1-0 öndesiniz demektir. Ben işe objektif yönden bakıyorum. Burak Yılmaz şu anda kimin futbolcusu? Beşiktaş’ın… Bitti. Rakip takım taraftarları neden ‘Burak Beşiktaş’a giderse tükürdüklerini yalarlar’ diyerek aylarca Polyana oynadı? Basit. Çekindiklerinden dolayı. İki iki daha dört.. Bu böyle.

Taktik artık daha farklı olacak

Şenol Güneş’in söylediğine göre artık kanat oyunu bekler üzerinden oynanacak. Ljajic sol tarafta, Oğuzhan veya Dorukhan’ı sağ tarafta kullanmaya çalışacak Güneş, orta alanı kalabalık tutarak Beşiktaş’ın pas trafiğini arttırmayı hedefliyor. Bunun faydası olabilir. Ancak bir iki maç izleyip detaylı olarak takımı görmemiz gerekiyor.

İyi bir Burak Yılmaz ile Kagawa uyumu şampiyonluk getirir mi?

Bunu söylemek için henüz çok erken. Başakşehir’in bu sezon takılacağı maç sayısının az olacağını ve şampiyonluk adaylarım arasında 1 numarada olduğunu her bölümde sizlere aktarıyorum. Beşiktaş öncelikle hata yapmayacak, daha sonra ise rakiplerinin hata yapmasını bekleyecek. Önlerinde olan Galatasaray ve Başakşehir’in bu doğrultuda en fazla 3 ila 4 maç aralığında hata yapacağını düşündüğümüz de Beşiktaş’ın neredeyse tüm maçlarını kazanması halinde şampiyonluk potasına girme ihtimali var. Yani, kısacası, Beşiktaş bu sezon 2. lik için mücadele veriyor. Kimse kimseyi kandırmasın.

Beşiktaş’ın ikinci yarı ile birlikte, özellikle yarın oynanacak Antalyaspor karşılaşmasından alacağı galibiyet ile birlikte üst sıralara tutunması mecburi ve zaruri. Aksi bir sonuçta Beşiktaş daha şimdiden şampiyonluk için tamamen havlu atacak ve gerekli olan motivasyonu kaybedecektir. Eğriye eğri, doğruta doğru…

 

Atilla Arda BORA

Top
Translate »