Alanyaspor maça çok iyi başladı
Buradasınız
Ana Sayfa > GÜNDEM KÖŞE > “SERGEN HOCA KORKMADI…”

“SERGEN HOCA KORKMADI…”

Alanyaspor maça çok iyi başladı

Alanyaspor ile Galatasaray arasındaki karşılaşmada, Alanyaspor’un yine beşli bir ortasaha ile sahada olacağını düşünmüştük. Aynen de öyle oldu. Sol tarafta yine Fernandes’e görev veren Sergen Hoca, sağ kanatta maçın çalışkanlarından Efe’ye, Cisse’nin arkasında yine Djalma’ya görev verdi. Merkez ortasahada Ceyhun ile başlayan Alanyaspor, maçın ilk 30 dakikasında Galatasaray’ı neredeyse sahasından çıkarmayacak bir futbol oynadı.

Sergen Yalçın hiç korkmadan takımını ileri çıkardı

Sergen Yalçın ilk yarıdaki baskıdan aldığı neticeyi görünce takımın sürekli olarak ileri çıkmaları konusunda uyarılarda bulundu. Sergen Hoca’nın bu yaklaşımı oyunculara da büyük bir özgüven vermiş olacak ki Alanyaspor ilk yarıdaki tempolu oyununu zaman zaman ikinci yarıda da sergilemeyi başardı. Galatasaray’a çok fazla boşluk vermeyen Alanyaspor istediği sonucu alarak başarılı grafiğini sürdürdü.

Alanyaspor’un golü geliyorum dedi

Alanyaspor’un arda arda yakaladığı fırsatlardan sonra gol geliyorum demeye başlamıştı. Özellikle Alanyaspor Efe’nin olduğu sağ kanattan Galatasaray’ı ilk 30-35 dakikada çok fazla zorladı. Ömer Bayram’ın zayıf kaldığını düşündüğüm sol bek mevkiini iyi değerlendiren Sergen Hoca rakibinden hiç çekinmedi ve ısrarla takımını Galatasaray yarı sahasında oynattı. İlk yarı bitimine doğru daha net gol pozisyonlarını gole çeviremeyen Alanyaspor’da Djalma’nın golü görülmeye değerdi. Eğer bu golün üzerine bir gol daha atılmaz ise bu gol sezonun en iyi golü seçilebilir. Tamamen bireysel ve teknik beceriyle atılmış şandelli bu gole söylenecek hiç bir söz yok. Muslera topu gördüğünde kendisi de ağlardaydı ve buna gerçekten yapacağı hiç bir şey yoktu.

İkinci yarıda toparlanan Galatasaray golü bulmayı başardı

İkinci yarıya iyi başlayan Galatasaray özellikle yorulan Alanyaspor’un orta alandaki boşluklarını iyi değerlendirdi ve cezasahası sağ çaprazında topu Feghouli ile buluşturdular. Feghouli de kendine yakışan bir vuruş ile takımının eşitlik sayısını kaydetti.

“Galatasaray’ın kadrosunun oturması bir kaç hafta alacaktır…”

Bu karşılaşma için beraberlik tahminim vardı. Ancak Alanyaspor biraz becerikli olabilseydi maçı belki de ilk yarıdan koparabilirdi. Galatasaray’ı özellikle ilk yarıda hiç beğenmedim. Mitrouglu’nun takıma adaptasyonu biraz aman alacak gibi. Diagne’nin olmayışı Galatasaray’ı ne kadar etkiledi bilinmez ama Galatasaray bu tarz deplasmanların tamamında sorunlar yaşamaya devam edecektir.

“Göztepe maçında galip geldiler ama…”

Göztepe karşısında da Galatasaray hakkında bir çok şey söylemiştik. Göztepe’nin gol yollarındaki beceriksizliğinden dolayı galip gelmeyi başaran Galatasaray, İzmir’de sıçradı ancak Alanya’da sıçrayamadı. Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur derler ya, o hesap.

“Galatasaray’ın stoperleri fayda sağlar…”

Galatasaray’ın iki yeni stoper ilk kez yan yana oynadılar ve özellikle ilk yarıda Djalma, Cisse ve Fernandes’e net pozisyonlar verdiler. Luyindama ve Marcao’nun uyumu bir kaç maç sonra oturacak gibi görünüyor ancak iş işten geçer mi bilinmez. İki oyuncunun da fizik üstünlüğü göze çarpan etkenlerdendi.

“Maçın en iyilerinden Efe, kilit oyuncuydu”

Görünmez kahraman Efe’nin Alanyaspor için yaptıkları ortada. Efe’nin performansını yazamadan geçemeyeceğim. Özellikle ilk yarıdaki performansını çok beğendim. Sergen Yalçın’ın Efe’ye neden güvendiğini anlamakta zorluk çekenler bu maçın özellikle ilk 45 dakikasını oturup baştan izlesinler.

“Galatasasaray dirençli takımlara karşı deplasmanda çok zorlanıyor”

Sadece Galatasaray değil aslında tüm takımlar zorlanıyor. Artık ‘Anadolu’da maç kazanmak aslanın ağzında’ diyebiliriz. Ancak Galatasaray için bunu hep söylüyordum ve söylemeye devam edeceğim; Bu, belkide Fatih Terim’in hiç bir rakibinden korkmadan oynamasından kaynaklı. Halbuki biraz geride bekleyip rakiplerini üstlerine çekseler, Onyekuru ile etkili olabileceklerini onlar da biliyorlar. Bazen büyük takım olmak bunu gerektirir. Ancak Fatih Hoca’nın bazı alışkanlıkları var. Elbette biz ondan daha iyi bilemeyiz. Fatih Hoca Galatasaray ile birlikte bu şekilde tam 7 kez şampiyonluk yaşadı. Bir bildiği vardır diyerek geçiyoruz. Ancak bu söylediğimi en iyi şekilde sergileyen takımlardan birisi olan Başakşehir’e de saygı göstermek gerekiyor. Her zaman rakibe göre oynayan Başakşehir, modern futbolda özellikle bu sezon diğerlerine göre bir adım önde.

 

Atilla Arda BORA

Top
Translate »