BEŞİKTAŞ BURAK YILMAZ İLE UÇTU, 2-0
Buradasınız
Ana Sayfa > GÜNDEM KÖŞE > ‘SANTRAFOR FARKI…’

‘SANTRAFOR FARKI…’

BEŞİKTAŞ BURAK YILMAZ İLE UÇTU, 2-0

Beşiktaş’ın farklı Antalyaspor galibiyetinden sonra ilk iç saha maçında Bursaspor’u 2-0 yenmesi ve Burak Yılmaz‘ın maça damga vurması manşetleri süslüyor. Türkiye’nin istatiksel olarak en golcü oyuncularından Burak Yılmaz bu sezon Beşiktaş’a geldiğinden itibaren oynadığı son iki maçından sonra iki gol birden atarak Beşiktaş taraftarıyla hasret giderdi.

‘Yine Adem Ljajic’

Beşiktaş maça istediği gibi başladı ve yoğun baskı altına aldığı Bursaspor‘u sağlı sollu ortalar ile bunaltmaya çalıştı. Bu baskı kısa bir süre sonra etkisi gösterdi ve Beşiktaş net pozisyonlara girmeye başladı. Özellikle Lens, Ljajic ve Burak Yılmaz’ın isteği Beşiktaş’ın hücümda fark yaratmasını sağladı. Adem Ljajic‘in maç boyu yaptığı koşular ve şut denemeleri Beşiktaş tarafından olumlu tepkiler aldı.

‘Burak Yılmaz’ın ikinci golüne dikkat çekiyorum’

Burak Yılmaz’dan ayrıca bahsetmek gerekiyor. Beşiktaş’ın uzun süredir arzuladığı ve santrafor sorununu Burak Yılmaz ile çözen siyah beyazlılar, Burak’ın atmış olduğu iki zor gol ile karşılaşmayı kazanmayı başardı. Burak’ın atmış olduğu ilk golün zorluğunu anlatmaya gerek yok. O açıdan bu golü Burak Yılmaz klasında bir oyuncunun da atması bana göre şaşırtıcı değil. Ancak ikinci attığı gol, istek ve oyun arzusu inanılmazdı. Topu ortasahaya yakın bir bölgede rakibinden alan Burak Yılmaz topu neredeyse 35 metre sürerek kalecinin sağından klasik plasesini gönderdi ve top ağlarla buluştu. Peki Burak Yılmaz’ın istek ve arzusu neden tavan yaptı?

‘Beşiktaş türbünü Yılmaz’ı bağrına bastı’

Geçmiş yıllarda Burak Yılmaz ile arasında husümet yaşanmış olan taraftar ve Beşiktaş yönetimi artık yeni bir sayfa açmaya karar vermekle en güzel adımlardan birini atmıştı. Beşiktaş’a da faydalı olacağını düşündüğüm Burak Yılmaz’ı ara transfer döneminde transfer eden yönetim üstüne düşen görevi yapmıştı. Bursaspor maçı öncesi Burak Yılmaz’ın Beşiktaş türbünleri tarafından çağrılarak alkışlanması ve ekstra moral verilmesi Burak Yılmaz’ın bana göre bu maçtaki performansının en büyük sağlayıcılarındandır. Bu konuda Beşiktaş taraftarını tebrik etmek gerekiyor. Burak bir Beşiktaşlı olduğu için ekstra motivasyon kendisi için en önemli unsur. Burak da bu jesti iki gol ile taçlandırarak bizleri de yanıltmamış oldu.

‘Gerçek santrafor ile olması gereken oldu’

Beşiktaş uzun yıllar santrafor mevkinde sorun yaşamayan belki de tek takımdı. Ancak Gomez‘in takımdan ayrılmasıyla birlikte kötü bir süreç içerisine giren Beşiktaş bir türlü istediği santraforu kadrosuna katamamış, kattıklarından da fayda sağlayamamıştı. Burak Yılmaz bu işin tartışmasız en iyilerinden olduğunu geldiği ilk günden itibaren göstermeye başladı. İyi ve kafası sadece futbola odaklı bir Burak Yılmaz, bu performansını rahatlıkla sezonun tamanına yansıtabilir görüşündeyim.

‘Bursaspor’un da pozisyonları var…’

Bursaspor özellikle Yusuf Erdoğan ile sol taraftan etkili bir futbol sergiledi. Özellikle ilk yarı ve ikinci yarıda zaman zaman gol pozisyonuna giren ve tehlike yaratan Yusuf dışında Bursasporlu oyunculardan bir reaksyon göremedik. Maç beklediğimiz üzere tempolu geçti ancak karşılaşmadan sadece Beşiktaş lehine iki gol çıktı. Samet Aybaba maç sonrasında yaptığı açıklamada, oyuncularının takım oyununu bıraktığını ve bireyselliğe döndüğü savundu. Aybaba bunu savunsa da ben Beşiktaş’ın alan kapattığından dolayı belli zamanlarda Bursaspor’a, özellikle Atiba ile sorunlar yaşattığını düşünüyorum.

Beşiktaş puanını Galatasaray ile eşitledi

Beşiktaş ile Galatasaray şu anda aynı puanda. Galatasaray‘ın Trabzonspor ile de yarın akşam karşılaşacağını söyleyelim. Bu maçta Galatasaray’ın puan kaybetmesini bekleyecek Beşiktaş, bugün Başakşehir‘in de puan kaybetmesinden sonra işthalnamış durumda. Ancak şampiyonluk bu saatten sonra kolay olur mu? Bana göre ve sizler de taktir edersiniz, çok zor. Ancak bu futbol ile Beşiktaş’ın ikinci olma şansı en az Galatasaray kadar var. Tempolu ve serbest ortasaha oyuncularıyla Beşiktaş yavaş yavaş toparlanıyor. Gelecek maçlarda Beşiktaş’ın performansını merakla izleyip bekleyeceğiz.

Atilla Arda BORA

 

Top
Translate »