ALPER ULUSOY MAÇA DAMGA VURDU...
Buradasınız
Ana Sayfa > GÜNDEM KÖŞE > ‘MAÇIN ÖNÜNE GEÇTİ!…’

‘MAÇIN ÖNÜNE GEÇTİ!…’

ALPER ULUSOY MAÇA DAMGA VURDU…

Fenerbahçe Kayserispor deplasmanında çokta etkili olamadığı karşılaşmada rakibi Kayserispor’a 1-0 mağlup oldu. Ancak maçtan ziyade hakem Alper Ulusoy’un yönetimi maça damga vurdu. Son dönemde VAR ile hakem hatalarının minimuma indiğini söylememiz mümkün Bu karşılaşmada hakem şanssızlığı mı diyelim artık, ne diyelim bilmiyorum ama Ulusoy’un vermiş olduğu neredeyse tüm kararlar tartışıldı.

Maç normal seyrinde başladı ama…

Aslında karşılaşma beklendiği gibi temposuz ve iki takımın temkinliğiyle başladı. Bir süre sonra iki takımın oyuncuları oyunu hararetlendirdi ve çeşitli gergin anlar yaşanmaya başladı. Bunda Ulusoy’un vermiş olduğu kararlar doğrudan etkiliydi. Karşılaşma hakkında futbol konuşmak isterdim ancak özellikle ikinci yarıda oynanan futbol hakkında hiç bir şey hatırlamıyorum. Hatırladığımı da özetlemek istiyorum:

Maçın ilk pozisyonu 59. dakikada Jailson’dan geldi

Maçta ilk net gol pozisyonu 59. dakikada Moses’in oyuna girmesiyle, vermiş olduğu harika zamanlamalı ara pas sonucunda Jailson tarafından yakalandı. Jailson sağ çaprazdan çok net bir gol pozisyonu kaçırdı ve topu kalecinin üzerine nişanladı. Fenerbahçe’nin 10 kişiyle bu pozisyonu yakalaması ve değerlendirememesi, bana göre Fenerbahçe’nin maçta kalması adına motivasyonunu da düşürdü. Bu pozisyon gol ile sonuçlansaydı daha farklı bir karşılaşma izlenebilirdi. Ancak…

‘Yine f… off! muhabbeti!’

Bu f….off muhabbeti son yıllarda Türk futbolunda sıkla tartışılan konuların başında geliyor. Geçtiğimiz senelerde de bu yüzden bir çok oyuncunun oyundan ihrac edildiğini söylememiz mümkün. Yakın tarihte hatırladığım bir Meireles olayı vardı. Aynı bu tarz bir olayda Meireles’in sarf etmiş olduğu f….off cümlesi kendisinin oyundan atılmasına neden olmuştu.

Objektif yorum yapalım; Soldado hakem ile hararetli bir şekilde konuştuktan sonra yere bakarak f…off, yani lanet olsun (Başlarım böyle işe tarzı) tarzında kendine sitem ediyor. En azından öyle görünüyor. Bu genellikle yabancı oyuncuların zor anlarında sarf ettiği deşarj sözcüklerinden sadece bir tanesi. Yıllarca bizim oyunuclarımız bu tarz sözcük ve cümleler kurdu. Ekrandan onlarca kez bunu gözlemlemiştik. Soldado bunu direk Ulusoy’a söylemiş olsaydı tamam, doğru karar. Ancak Soldado bu sözcüğü kendine veya olayı yaşadığı için duruma sarfetmiş durumda. Bu çok aşikar.

Türk hakemlerinin bu gibi durumlarda daha anlayışlı olması ve sakin kafayla düşünüp karar vermeleri gerekiyor. Bu konuyla ilgili elbette bir yasa veya tüzük elbette yok ancak ben hakemlerin bu eğitimleri aldığını düşünüyorum. Bu sözcüğün söyleniş biçimine göre kararın verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

“Tolgay, senin yüzüne söyledi neden atamadın?”

Tolgay’ın sarı kart gördüğü pozisyonda itirazından sonra sarf ettiği cümleleri hep beraber yakın çekimde yayıncı kuruluş vasıtasıyla izledik. Eğer Soldado’yu f… off’tan atıyorsan, Tolgay’ı hakaretten niye atamadın sayın Ulusoy? Ben bu tarz hareketler karşısında futboldan soğuyorum. Bu yazımda futbolla ilgili konuşmak en çok istediğim şeydi ancak gel de bu maçta futbol hakkında konuş.

‘Fenerbahçe’ye de Kayserispor’a da yanlış düdükler çaldı’

Fenerbahçeliler kısmen haklı. Ulusoy’un vermemiş olduğu net bir kırmızı kart var. Kayserispor’un golünde bana göre hiç bir şey yok. İzlediyseniz o tarz bir nizami şarjı neredeyse her maç izliyoruz. Madem ona faul verdin, Kravets’in attığı golde yine Serdar yere düştü ve temas aldı. Ona niye vermedin?

Her yönüyle, hem futboluyla hem de hakem yönetimiyle kötü bir maçı geride bıraktık. Fenerbahçe ilk yarıda futbol adına sahaya hiç bir şey koyamadı. Aynı şekilde Kayserispor’un da eksik rakibine karşı son 10 dakika hariç baskı kuramadığını söyleyebiliriz.

‘Moses’i niye aldınız?’

Ersun Yanal’ın Moses ile değil de Ayew ile başlaması gerçekten çılgınlık. Moses hazır mı değil? Ya da Moses sakat mı? Moses’in oynamaması ve oyuna sonradan dahil olması taktik mi? Eğer taktik ise bu taktik nasıl bir taktik? Biri bana anlatsın… Bu adam niye alındı? Yerine daha iyi bir oyuncu mu var?

‘Kurtarıcı Frey’

Fenerbahçe’de her şey tam düzeliyor gibi oluyor, tekrar kartlar dağıtılıyor ama biri bozuyor. Sayın Ersun Yanal‘ın bu sistemi bozmaya çalıştığını elbette düşünmüyorum fakat Moses ile başlamazsan, Frey’i kurtarıcı olarak sahaya sürersen, Fenerbahçe taraftarının saygısını kaybedersin. ‘Adam varda mı oyuna sürmüyor?’ diyebilirsiniz. Fenerbahçe’deki oyuncu kadrosu Başakşehir’i dışarda tutarsak hangi takımda var? Bu bolluk, bu oyuncu kadrosu kimde var?

‘Serdar Aziz henüz alışamadı, hatalar yaptı’

Sanıyorum ilk yarının sonuna doğruydu. Bir ara topta Roman ile anlaşamayan Serdar o kadar çok geride kaldı ki, neredeyse Fenerbahçe kalesinde gol görüyordu. Bu hata yetmezmiş gibi tartışmalı iptal edilen golde hatalı olduğu ve pozisyon alamadığı çok net. Kravets‘in attığı golde de Serdar’ın zamanlama hatasını anlatmaya gerek yok. Henüz daha yeni, oynamaya alışacak ama eleştiriyi de hak ediyor diye düşünüyorum. Bu seviyede bu hatalar yapılmamalı.

‘Deniz Türüç mü Quaresma mı?’

Kayserispor’un sağ kanat akınlarında topu sürekli sol ayağına alarak oyunu akan oyunda yavaşlatan Deniz, sürekli olarak topa basmasıyla bana Quaresma‘nın yapmış olduğu hareketleri anımsattı. Takımını ne kadar durdurduğunun farkında olmayan Deniz, Karaman tarafından aldığı uyarıdan sonra takım arkadaşlarından bir süre sonra özür diledi. Kayserispor eksik Fenerbahçe karşısında galip gelemesiydi faturanın kesileceği oyunculardan bir tanesi Deniz Türüç olabilirdi.

Maç sonu Tolgay Arslan kırmızı kart gördü

Maç bittikten sonra Alper Ulusoy‘un yanına giderek bir çok laf sarfettiği söylenen Tolgay maç bittikten sonra Ulusoy tarafından kırmızı kart ile cezalandırıldı. Yorum yok. Tolgay kaşındı, Alper Ulusoy kovaladı.

Tolgay son dönemde yaşadığı sosyal medya polemiklerinden ve açıklamalarından sonra stresli bir maç geçirdi ve bu durumu kaldıramadı. Bu çok net. Biz de kanalımızda Tolgay’ın bu işlere girerek kendine zarar verdiğini anlatmaya çalışmıştık. Tabi bizi duyan yok. Görünen köy kılavuz istemez diyerek izlemeye devam ediyoruz.

‘Tolgay ve Soldado’nun Beşiktaş maçında oynamama olasılıkları var’

Eğer iki oyuncu da küfürden atıldıysa ki henüz hakem raporlarını göremiyoruz, TFF‘nin bu oyunculara 2 ila 3 maç ceza verme durumları var. Bu da kafalara şu soruyu getiriyor; Tolgay ve Soldado Beşiktaş maçında sahada olacak mı? Tolgay’ın ikinci sarıdan atıldığı söyleniyor ancak Soldado’ya verilecek, ki bana göre yanlış kırmızı karttan atıldı, cezanın akibeti önemli.

 

Atilla Arda BORA

 

Top
Translate »