'GALATASARAY - TRABZONSPOR MAÇINA DA HAKEM DARBESİ'
Buradasınız
Ana Sayfa > GÜNDEM KÖŞE > ‘ARTIK USANDIK!’

‘ARTIK USANDIK!’

‘GALATASARAY – TRABZONSPOR MAÇINA DA HAKEM DARBESİ’

Her şey çok güzel başladı. Galatasaray taraftarı Türk Telekom Stadı’nı hınca hınç doldurmuş ve Başakşehir’ın puan kaybından sonra Trabzonspor karşısında alınacak bir galibiyet ile şampiyonluğa ortak olacak takımını destekmeye gelmişti. Hava güzeldi. Tüm unsurlar futbol oynamaya müsaitti. Maç başladı. Galatasaray harika bir şekilde tempoyu arttırdı. Zaman zaman Trabzonspor da Galatasaray’a kontra ataklarla cevap vermeye çalıştı. Keyif zevki gayet yüksekti. Arda arda gelen goller seyircinin ve televizyon karşısındaki futbol sevenleri mest etmişti. Peki sonra ne oldu?

Kamoyunun genel yargısı ‘Ümit Öztürk Galatasaray’ın galibiyetini de gölgedi!’

Trabzonspor’un ilk yediği golde Onyekuru‘ya temas etmeyen Trabzonspor’un 17 yaşındaki file bekçisi Arda‘nın hakeme göre yapmış olduğu penaltı, VAR’dan kontrol edilmesine rağmen Öztürk tarafından izlenmemiş ve onaylanmıştı. Bu penaltıyla 1-0 geriye düşen Trabzonspor çok geçmeden Rodellaga’nın harika golüyle beraberliği yakaladı.

Diagne‘nin eliyle gol atma teşebbüsünü sarı kart ile sonuçlandıran Öztürk, ilerleyen dakikalarda Diagne’nin rakibine orta alanda kaleye doğru giderken yapmış olduğu, arkadan ve sarı kart olabilecek pozisyonu es geçti.

Bunun yanı sıra Öztürk, Nagatomo‘nun iki kez yüzüne doğru ‘F…off’ cümlesini sarfetmesinden sonra pozisyonu görmezden geldi ya da öyle olduğu söylendi. Kısaca Nagatomo’yu kırmızı karttan atamadı. Cuma gecesi Soldado bu sözcük yüzünden kırmızı kart ile cezalandırılmıştı. Bu konu, sadece 2 gün aradan sonra tekrar gündeme gelmiş oldu.

Ve gelelim en önemli konuya. Ekuban‘ın cezasahası içerisinde sağ ayak tarak kemiğine aldığı pozisyonu VAR’dan izlemesine rağmen penaltı olarak yorumlamayan Öztürk, bana göre geceye damga vuran en önemli yanlış kararını verdi. Pozsiyonu gördü. Pozisyonun ‘sana göresi bana göresi’ net bir şekilde yok. Beyaz mı beyaz… Yoruma açık değil. Hepimiz için net bir penaltı. Bu pozisyonu penaltı olarak neden değerlendirmediğini anlamak gerçekten çok zor.

‘Galatasaray’ın dolaylı yoldan hakkını yiyorsunuz.’

Galatasaray oynadığı oyun ile Trabzonspor karşısında elbette galip gelebilirdi. Ancak olayın içine adalet kavramı girmediğinde, bizler gibi maçı izleyen objektif futbol severlerin de dengesi şaşıyor. Sen maçı olması gereken gibi yönet. Tartışmaya meyilli pozisyonları kaçırabilirsin. Ancak net olan ve teknoloji yardımıyla ıspatlanan görüntüleri es geçemezsin. Bunu yaparsan hem Galatasaray’a hem de Trabzonspor’a haksızlık yapmış olursun. Sizin göreviniz gördüğünüzü çalmaktır. Göremedin mi? Önünde ekran var oradan bakabilirsin. Orda da mı göremedin? Ya da görmek mi istemedin? Orada bize b… yemek düşer. Yapacak hiç bir şey yok.

‘Futbol’a olan güven git gide düşüyor’

Bakın bu işin bahis kısmı var, seyir kısmı var, taraftar kısmı var, var oğlu var…

Burada bilerek yaptığınız her hata dolaylı yoldan her şeyi etkilemekte. Yakında futbola olan güven ve seyirci desteği azalırsa bilinki bu tarz hakemler yüzündendir. Ben Ümit Öztürk‘ü herhangi bir şey ile itham etmiyorum, haddimize de değil. Ancak gözümüzün içine soka soka bunu yaparsanız bizler bunu yazmak ve eleştirmek durumunda kalırız. Çünkü biz bu maçları izlemek için para ödüyor ve zaman harcıyoruz. Bizim futbol zevkimizi kimsenin bozmaya hakkı yok.

Bugün Galatasaray bu tempoyla Trabzonspor‘u yenebilirdi, bunu maçın başında da söyledik. Ekuba’nın penaltısını verseydin maç 3-2 olacaktı. Galatasaray’ın bu dakikadan sonra kalesinde gol görme olasılığı var mıydı? Elbette vardı. Bu bir futbol oyunu ve futbolda her şeyin olabileceğini hepimiz biliyoruz.

Bu şekilde devam ederse, teknolojiye rağmen, VAR‘a rağmen, bu yönetim tarzları futbolda izlenme sayılarını düşüreceği gibi futbola olan güvenide düşürür. Bunu söylemek için müneccim olmaya gerek yok.

‘Galatasaray 55 dakika tempoyu düşürmedi, harika oynadı’

Maça gelecek olursak, Galatasaray ilk yarının başından ikinci yarının 55. dakikasına kadar maçtaki temposunu hiç düşürmedi. Belhanda’nın markaj altında olmadığı mücadelede, serbestliğinden kaynaklı bir çok pozisyona girdiğini ve boş alanları değerlendirdiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Diagne‘nin de lakayıt tavırları dikkat çekti. Hem eliyle gol atmak istemesi hem de sarı kart görmediği ancak çok riskli olan pozisyonda rakibine arkadan yaptığı faul dikkatleri çekti.

‘Galatasaray’ın stoperleri halen daha oturmamış görünüyor’

Luyindama ve Marcao iyi bir performans gösteremeselerde, takım arkadaşlarının top hakimiyeti ile bu sınavdan alınlarının akları ile çıkmayı başardılar. Özellikle Marcao, Rodellega’nın atmış olduğu golde çok narin ve zayıf kalarak Galatasaray’ın gol yemesine sebebiyet verdi. Luyindama ise Nwakame‘ye neredeyse her pozisyonda geçildi ve iyi bir izlenim bırakmadı.

‘Trabzonspor bu oyunuyla Galatasaray karşısında galip gelemezdi’

Oyunun tamamını geride kabul edip Galatasaray’ın üzerine gelmesini bekleyen Ünal Karaman, bu tarz bir futbol ile Galatasaray’ı bana göre zaten yenemeyecekti veya puan alması zor gibiydi. Galatasaray’ın ilk yarıdaki topla oynama yüzdesi %71, Trabzonspor’un ise %29’du. Bu oyun tarzı bile Trabzonspor’un tamamen kontra atak ile gol bulmaya çalıştığını gösterir gibiydi. Trabzonspor ikinci yarıda da bu oyuna devam etti.

Galatasaray’ın Başakşehir ile aradaki puan farkını 6’ya indirmesi gecenin konuşulması gereken konusu iken yine malesef hakem hatalarının konuşulduğu bir gece yaşıyoruz. Özellikle sosyal medyada Trabzonsporlu ve diğer futbol severlerin, Galatasaraylılar dahil bu tarz bir yönetim görmek istemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu hakem hataları VAR sistemiyle de çözülemiyorsa hiç bir zaman çözülemeyecek demektir. Aslında bunun üzerine de konuşma yaparak kendimizi daha fazla yorumamızın anlamının olmadığını düşünüyorum.

Atilla Arda BORA

 

Top
Translate »