GALATASARAY BİR KEZ DAHA ŞAMPİYON OLARAK ARKA ARKAYA 2. KEZ VE TOPLAMDA 22. ŞAMPİYONLUĞUNA ULAŞTI
Buradasınız
Ana Sayfa > GÜNDEM KÖŞE > 22. KEZ ŞAMPİYON!

22. KEZ ŞAMPİYON!

GALATASARAY SPOR TOTO SÜPER LİG’DE BİR KEZ DAHA ŞAMPİYON OLARAK ARKA ARKAYA 2. KEZ VE TOPLAMDA 22. ŞAMPİYONLUĞUNA ULAŞTI

Galatasaray’ın şampiyonluğunu hem kanalımızdan hem de instagram ve çeşitli sosyal medya ağlarından yaptığımız yayınlarda kutlamıştık. Sadece yazım biraz gecikti bunun için özür diliyorum.

Galatasaray’ın 22. şampiyonluğu yine Fatih Terim önderliğinde gerçekleşti. Sarı kırmızılılar gelecek sezon bizleri geçen seneki gibi yine Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek. Peki bu sezonki şampiyonluğa hep beraber objektif gözlerle bir bakalım. Neler oldu? Neler bitti?

EN AZ PUANLA ŞAMPİYON OLAN TAKIM

Galatasaray bu sezon topladığı 69 puan ile Türkiye Ligleri tarihinde 1. lig kapsamında en az puan ile şampiyonluk yaşayan takım oldu. Bunda Galatasaray’ın bu sezonki kötü futbolununda etkili olduğunu söylememiz mümkün. Kötü derken; bu puanla şampiyon olmasından dolayı belirtiyorum. Yoksa deplasman maçları hariç yine Telekom’da rekor kıracak galibiyetlere imza atmayı başardılar.

BAŞAKŞEHİR’İN ROLÜ BÜYÜK

Kim ne derse desin, Galatasaray geriden gelerek şampiyonluğu haketmiştir. Ancak ipler elinde bulunan Abdullah Avcı ve Başakşehir, camiasızlıktan mı diyelim ya da taraftar desteği olmadığından mı, müthiş kötü bir son 8 maç grafiği çizdi. Burda Galatasaray’ın başarısı kadar Başakşehir’in başarısızlığı da öne çıkıyor.

REKABET ARTTI, KOLAY LOKMA YOK

Artık Spor Toto Süper Lig’de “Biz bu maçı yeneriz, biz bu takımı rahat yeneriz” devri kapandı. Puan aslanın midesinde. Her takım mücadele ediyor, her takım terinin son damlasına kadar savaşıyor. Artık kolay maç yok. Gelecek sezonlarda da böyle olacak. VAR ile birlikte de adaletin kısmen sağlandığını söylemek mümkün ancak halen daha en azından ligimizde oturmadı. VAR’a rağmen bile hakem hatalarının olmasını konuşmuyorum bile. Bu çözülmez. Çünkü olay tamamen eğitim ve mental ile alakalı. Kafamızı değiştirmedikçe daha ne hatalar izleyeceğiz görün bak. VAR’dan izleniyor. Her şey net… Ama aksi karar çıkıyor. Bunun adı eyyamdır ve futbolla bir alakası yoktur.

GALATASARAY HAKEMLER İLE ŞAMPİYON OLDU SAÇMALIĞI

Bunu Atistics TV’de de aktardım. Bu kadar maçta Galatasaray hakem hatalarıyla mı ilerledi? Galatasaray alehine hiç mi karar çıkmadı? Çıktı hem de 1’den fazla… Lehine kaç karar çıktı? Yine çıktı ve yine 1’den fazla. Yani, buralarda dolaşmamız yerine neticeye odaklanmamız gerekiyor. Bu takım 8 puan geriden gelip şampiyon oldu mu? Oldu. İnandı mı? İnandı…

Kenetlenmek zor değil. Bazı camiaların bunu irdelemesi ve şapkayı önüne koyması gerekiyor. Fenerbahçe niye olamadı? Ya da 2. devre bu kadar iyi futbol oynamalarına rağmen Beşiktaş ile Trabzonspor niye olamadı? Bunları oturup konuşmak lazım. Hakem her zamanki hakem. Bunlar düzelmez.

GALATASARAY’I KÖTÜ GÜNLER BEKLİYOR DERKEN…

Galatasaray son iki sezon şampiyon olamasaydı, iyi bir araştıran olarak söylüyorum kayyum atanması an meselesiydi. Çünkü Galatasaray’ın kısa vade borçları ciddi derecede fazlaydı. Ancak hem geçen sezon hem de bu sezon şampiyon olarak elde ettikleri sponsorluk ve prim gelirleri Galatasaray’ı epey bir rahatlatmış görünüyor. Galatasaray ekonomisini düzeltmek için daha iyi yöneltilmeli ve Dursun Özbek dönemindeki transfer hatalarına düşmemeli.

GALATASARAY ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE BAŞARILI OLABİLİR

Tabiki de daha çok kura ile alakalı ama iyi bir kadro ile başındaki tecrübeli teknik adam ile Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nde 2. tur görmesi ve hatta Çeyrek Final’i zorlaması mümkün. Nedeni, şu anda ekonomik olarak ve stresten uzak bir görüntü sergilemesi. Galatasaray’ın Avrupa’da başarılı olabilmesi için önümüzdeki sezon her türlü ortamın oluştuğunu düşünüyorum. Umarım bu başarı gelir ve ülke puanına katkılarına Galatasaray ara vermiş olduğu son 4 yıllık dönemden sonra tekrardan başlar.

FATİH HOCA İLE 5 YIL DAHA

Karakterini sevmeyebiliriz. Kendisini de sevmek zorunda değiliz. Mecbur da değiliz yani.. Ancak saygı duymak durumundayız. Galatasaray ile tam 8 şampiyonluk yaşamış. Galatasaray’ın yaşayan efsanesi Fatih Terim’in 5 yıl daha Galatasaray’da olacak olması rakipleri ürkütmeli. Çünkü bu adamın 5 yılda alacağı potansiyel en az 3 şampiyonluk var. Ben demiyorum, istatistikler söylüyor. Bu yüzden diğer kulüplerin tüm planlamalarını iyi yapması şart. İşte bunu yapamazsanız sezon sonunda yine hakemden ve başka şeylerden yakınmak normalleşecektir.

 

Atilla Arda BORA

TCP Genel Editörü

 

Top
Translate »